Herkes atladı Odatv yakaladı… Tişörtün sırrı…

Anadolu Ajansı (AA), İstanbul Sarıyer’de bir kişinin hayatını kaybettiği Santa Maria Kilisesi’ndeki saldırıyı gerçekleştiren şüphelilerin emniyetteki görüntülerini servis etti. Odatv, AA’nın servis ettiği fotoğraftaki ayrıntının peşine düştü…

Fotoğrafta şüphelilerden birinin giydiği sweatshirt üzerinde “Muwahhid” yazdığı görülüyor… “Muvahhid” ise radikal islamcı selefilerin kendilerini tanımlamak için kullandıkları bir isimlendirme.

Arapça kökenli bir kelime olan Muvahhid, “Birleyen”, “Tevhitçi” anlamına geliyor. Tevhid de yine selefi grupların yoğun olarak kullandıkları bir kavram. Türkiye’deki pek çok selefi dernek ve kurum da isminde “Tevhid” kavramını kullanıyor.

Saldırganın emniyette “Muwahhid” yazılı sweatshirt giymesi akıllara 15 Temmuz davalarına “Hero: Heroes are immortal” (Kahraman: Kahramanlar ölümsüzdür) yazılı tişörtle katılan örgüt üyesini getirdi.

“ÖRGÜT MENSUPLARINA MORAL VERMEYE ELVERİŞLİ”
Saldırganın “Muwahhid” yazılı sweatshirt giymesi akıllara FETÖ’nün 15 Temmuz darbe teşebbüsü sırasında Cumhurbaşkanı’na yönelik suikast girişimi ve 2 polisin şehit edilmesine ilişkin karara bağlanan davada, duruşmaya “Hero” yazılı tişörtle gelen örgüt üyesini akıllara getirdi.
“Hero: Heroes are immortal” (Kahraman: Kahramanlar ölümsüzdür) yazılı tişörtle davaya katılan örgüt üyesi hakkında Savcılığın hazırladığı iddianamede Hero tişörtü giyilmesi “darbe girişimini övme ve özendirmeye, eylem dolayısıyla mağdur olan Türk milletini rencide etmeye, örgüt mensuplarına ise moral vermeye elverişli davranış” olarak değerlendirilmişti.

Sinan Acıoğlu

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x