Bir Türk İlk Kez Uzaya Çıkacak. Tarihi Yolculuğun Tarihi Belli oldu. Hava Kuvvetlerimizin F16 Pilotu Görev İçin Hazır

Türkiye son dönemlerde her sektörde ses getirmeye devam ederken uzaya bu kez gidecek Türk hakkında karar çıktı! Dünya devi Axiom Space, ilk kez bir Türk vatandaşını uzaya gönderecek Ax-3 göreviyle ilgili detayları açıkladı, bunları planlıyor! Uzmanlara göre Ticari uçuş olarak adlandırılıyor.

Axiom Space, ilk kez bir Türk vatandaşını uzaya gönderecek Ax-3 göreviyle ilgili detayları açıkladı. Pilot Alper Gezeravcı’yı Uluslararası Uzay İstasyonu’na gönderecek görev, bir aksilik olmazsa 9 Ocak’ta gerçekleştirilecek.

Türkiye’nin uzay konusundaki hamleleri, 2021 yılında tanıtılan Millî Uzay Programı’yla son yıllarda artmıştı. Bu kapsamda uzaya çıkacak ilk Türk de geçtiğimiz nisan ayında açıklanmıştı. TEKNOFEST sırasında yapılan açıklamada, pilot Alper Gezeravcı’nın ilk Türk uzay yolcusu olacağı duyurulmuştu. Mühendis Tuva Cihangir Atasever de yedek olarak açıklanmıştı.
Şimdi ise uzaya çıkan ilk Türk olacak Gezeravcı’nın göreviyle ilgili önemli bir gelişme yaşandı. ABD’li uzay şirketi Axiom Space, Gezeravcı’nın da yer alacağı göreviyle ilgili detaylar paylaştı.

Ax-3 görevinin 9 Ocak Salı günü başlaması planlanıyor

Axiom Space, Ax-3 olarak adlandırılan görevin 9 Ocak 2024’te gerçekleştirilmesini planladığını resmî sitesini güncelleyerek duyurdu. Uluslararası Uzay İstasyonu’na (ISS) düzenlenecek olan Ax-3, şirketin üçüncü ticari astronot görevi, tamamen Avrupalılardan oluşan ise ilk görevi olacak.

Gezeravcı’nın yanı sıra üç kişi daha Ax-3 mürettebatında yer alıyor. Bunlardan ilki İspanya ve ABD vatandaşı eski NASA astronotu Michael Lopez-Alegria olacak. Diğerleri ise İtalyan subay Walter Villadei ve İsveçli Avrupa Uzay Ajansı (ESA) proje astronotu Marcus Wandt olacak. Gezeravcı, Ax-3’te “Görev Uzmanı” olarak yer alacak.

Ax-3 mürettebatı, herhangi bir değişiklik olmazsa 9 Ocak günü SpaceX’in Falcon 9 roketiyle ABD’deki Kennedy Uzay Merkezi’nden ISS’e fırlatılacak. ISS’e ulaştıktan sonra astronotlar, mikro yerçekimi araştırmaları, eğitimsel destek ve ticari faaliyetlerden oluşan görevlerini yerine getirecekler ve gemide 14 gün kalacaklar.

Alper Gezeravcı kimdir?

Hava kuvvetlerinde bir F-16 pilotu olan Türkiye’nin ilk uzay yolcusu Alper Gezeravcı, 1979’da Mersin’de doğdu. Gezeravcı, Hava Harp Okulu Elektronik Mühendisliği bölümünden mezun olduktan sonra ABD’de Hava Kuvvetleri Teknoloji Enstitüsünde yüksek lisans yaptı. Sonrasında ise Hava Kuvvetleri Komutanlığında F-16 pilotu ve standardize filo akademik kol komutanı olarak görev aldı.

Türkiye’nin hedefi

Ax-3’ün bir parçası olarak Türkiye, ülkenin uzay keşif yeteneklerini genişletmek ve ulusal bir insanlı uzay uçuşu programı oluşturmak için daha büyük bir çabayla ilk astronotunu uzaya gönderiyor. Ax-3 ayrıca ESA-sponsorlu bir astronot için ilk ticari uzay uçuşu görevi olacak.

İtalya için Ax-3 misyonu, uzaya güvenli, emniyetli ve etkili erişim çabasını teşvik etmek için tüm ülke çabalarını temsil ediyor.

Ticari uçuş olarak adlandırılıyor

Aslında bu uzay uçuşu Axiom Space tarafından ticari uzay endüstrisinin hem özel şahıslar hem de hükümetler tarafından desteklenen özel astronotlar için ciddi öneme sahip. Şirket bu tür uçuşları özel sektöre de yayarak bir çok deneyin gerçekleştirilmesini sağlamayı ön görüyor.

Uçuş adayları, uzayda yaşamaya ve çalışmaya hazırlık olarak Axiom Space’in detaylı eğitim müfredatı ile gerçekleştiriyor.

Axiom Space’teki uzman ekip, ulusların ve kuruluşların insanlı uzay uçuşu programları oluşturmasına, astronot seçim programları geliştirmesine ve uluslararası uzay kaşifleri topluluğunu insanlığın daha büyük ve daha çeşitli bir temsiline genişletmek için gereken uzmanlığı sağlamasına yardımcı olmayı hedefliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x